| Meetperiode | Gelderland | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 2.095 | 22.920 |
| 2020 | 2.015 | 21.375 |
| 2021 | 2.400 | 25.575 |
| 2022 | 2.760 | 29.335 |
| 2023 | 2.980 | 30.885 |
| 2024 | 2.505 | 24.525 |
| 2025 | 1.890 | 19.095 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 350000, PV25.
De meetpunten voor Gelderland
Het verloop in Gelderland begint bij 2.095 in 2019 en bereikt 1.890 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -80, +385, +360, +220, -475, -615 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Bouwnijverheid valt tussen 2024 (2.505) en 2025 (1.890). In deze selectie geldt 2025 met 1.890 als laagste meetpunt, en 2023 met 2.980 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 1.090 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Gelderland.
Hoe verhoudt Bouwnijverheid zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Gelderland van 21.290 naar 20.030 oprichtingen. De verandering binnen Bouwnijverheid was -205, bij een totale regionale beweging van -1.260. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 9,84 procent van Gelderland en in 2025 op 9,44 procent. Binnen dezelfde regio heeft Gezondheids- en welzijnszorg een bijna zo grote telling (1.870), vanuit 2.485 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Hoeveel openingen per honderd bestaande vestigingen?
Een tweede CBS-tabel geeft het aantal bestaande vestigingen van Bouwnijverheid op 1 januari 2025: 30.030 in Gelderland en 272.180 in Nederland. De oprichtingenstatistiek telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Gedurende 2025 staan respectievelijk 1.890 en 19.095 van zulke oprichtingen geregistreerd. Per honderd vestigingen aan het begin van het jaar komt dat neer op 6,29 voor Gelderland en 7,02 landelijk. Voor een wervingsbrief over openingen is dat een andere maat dan het absolute aantal 1.890. De verhouding bevat geen individuele kandidaten of contactadressen.
Op 1 januari 2026 staan er 30.390 vestigingen van Bouwnijverheid in Gelderland. Het verschil met 1 januari 2025 bedraagt +360 vestigingen. Zet die verandering naast de 1.890 openingen in Gelderland. Ook landelijk wijkt de verandering in de stand (+2.395) af van het aantal oprichtingen (19.095). Verhuizingen, opheffingen en wijzigingen in de registratie kunnen de stand mede beïnvloeden. De twee metingen leveren daardoor geen berekende lijst van stoppers op.
Van Gelderland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Bouwnijverheid in 2025 19.095 oprichtingen; in 2019 waren het er 22.920. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -16,7%, tegenover -9,8% voor Gelderland. In absolute aantallen ligt Nederland -3.825 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Gelderland in de nationale reeks gaat van 9,14 naar 9,9 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Bouwnijverheid binnen het regionale totaal van 20.030.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Bouwnijverheid en een beschikbare beginmeting zijn er 3 met een hogere eindstand dan Gelderland. De stand van 1.890 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Utrecht met 1.115, gevolgd door Overijssel met 995. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 6,73 procent in Utrecht tot 12,21 procent in Zuid-Holland. Ter vergelijking staat Gelderland op 9,44 procent voor Bouwnijverheid.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Gelderland bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Bouwnijverheid (CBS, 2025: 1.890) en die binnen Gezondheids- en welzijnszorg (1.870). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Gelderland, of zou juist Utrecht een logischer gespreksgebied zijn? Voor Bouwnijverheid telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.



