| Meetperiode | Overijssel | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 2.465 | 43.180 |
| 2020 | 2.705 | 49.740 |
| 2021 | 3.275 | 55.400 |
| 2022 | 2.670 | 47.850 |
| 2023 | 3.295 | 53.640 |
| 2024 | 2.850 | 50.735 |
| 2025 | 2.570 | 44.475 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 300006, PV23.
De meetpunten voor Overijssel
Het verloop in Overijssel begint bij 2.465 in 2019 en bereikt 2.570 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +240, +570, -605, +625, -445, -280 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Handel, vervoer en horeca valt tussen 2022 (2.670) en 2023 (3.295). In deze selectie geldt 2019 met 2.465 als laagste meetpunt, en 2023 met 3.295 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 725 onder dat maximum en 105 boven het minimum van Overijssel.
Hoe verhoudt Handel, vervoer en horeca zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Overijssel van 10.305 naar 10.600 oprichtingen. De verandering binnen Handel, vervoer en horeca was +105, bij een totale regionale beweging van +295. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 23,92 procent van Overijssel en in 2025 op 24,25 procent. Binnen dezelfde regio heeft Specialistische zakelijke diensten een bijna zo grote telling (2.260), vanuit 1.900 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Overijssel naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Handel, vervoer en horeca in 2025 44.475 oprichtingen; in 2019 waren het er 43.180. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +3%, tegenover +4,3% voor Overijssel. In absolute aantallen ligt Nederland +1.295 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Overijssel in de nationale reeks gaat van 5,71 naar 5,78 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Handel, vervoer en horeca binnen het regionale totaal van 10.600.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Handel, vervoer en horeca en een beschikbare beginmeting zijn er 5 met een hogere eindstand dan Overijssel. De stand van 2.570 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Limburg met 2.410, gevolgd door Utrecht met 3.285. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 19,82 procent in Utrecht tot 26,97 procent in Zeeland. Ter vergelijking staat Overijssel op 24,25 procent voor Handel, vervoer en horeca.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Overijssel bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Handel, vervoer en horeca (CBS, 2025: 2.570) en die binnen Specialistische zakelijke diensten (2.260). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Overijssel, of zou juist Limburg een logischer gespreksgebied zijn? Voor Handel, vervoer en horeca telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.



