| Meetperiode | Utrecht | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 1.740 | 16.540 |
| 2020 | 1.595 | 16.000 |
| 2021 | 1.475 | 15.560 |
| 2022 | 1.220 | 13.170 |
| 2023 | 1.280 | 14.135 |
| 2024 | 1.120 | 12.810 |
| 2025 | 985 | 11.780 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 408105, PV26.
De meetpunten voor Utrecht
Het verloop in Utrecht begint bij 1.740 in 2019 en bereikt 985 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -145, -120, -255, +60, -160, -135 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Reclame, design, overige diensten valt tussen 2021 (1.475) en 2022 (1.220). In deze selectie geldt 2025 met 985 als laagste meetpunt, en 2019 met 1.740 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 755 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Utrecht.
Hoe verhoudt Reclame, design, overige diensten zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Utrecht van 18.425 naar 16.575 oprichtingen. De verandering binnen Reclame, design, overige diensten was -755, bij een totale regionale beweging van -1.850. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 9,44 procent van Utrecht en in 2025 op 5,94 procent. Binnen dezelfde regio heeft Cultuur, sport en recreatie een bijna zo grote telling (990), vanuit 1.130 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Utrecht naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Reclame, design, overige diensten in 2025 11.780 oprichtingen; in 2019 waren het er 16.540. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -28,8%, tegenover -43,4% voor Utrecht. In absolute aantallen ligt Nederland -4.760 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Utrecht in de nationale reeks gaat van 10,52 naar 8,36 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Reclame, design, overige diensten binnen het regionale totaal van 16.575.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Reclame, design, overige diensten en een beschikbare beginmeting zijn er 4 met een hogere eindstand dan Utrecht. De stand van 985 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Gelderland met 1.130, gevolgd door Overijssel met 660. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 4,66 procent in Zeeland tot 7,08 procent in Noord-Holland. Ter vergelijking staat Utrecht op 5,94 procent voor Reclame, design, overige diensten.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Utrecht bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Reclame, design, overige diensten (CBS, 2025: 985) en die binnen Cultuur, sport en recreatie (990). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Utrecht, of zou juist Gelderland een logischer gespreksgebied zijn? Voor Reclame, design, overige diensten telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.


