| Meetperiode | Groningen | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 130 | 7.250 |
| 2020 | 135 | 6.980 |
| 2021 | 165 | 8.575 |
| 2022 | 175 | 9.665 |
| 2023 | 135 | 9.695 |
| 2024 | 135 | 9.095 |
| 2025 | 105 | 7.055 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 383100, PV20.
De meetpunten voor Groningen
Het verloop in Groningen begint bij 130 in 2019 en bereikt 105 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +5, +30, +10, -40, 0, -30 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Vervoer en opslag valt tussen 2022 (175) en 2023 (135). In deze selectie geldt 2025 met 105 als laagste meetpunt, en 2022 met 175 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 70 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Groningen.
Hoe verhoudt Vervoer en opslag zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Groningen van 5.405 naar 5.460 oprichtingen. De verandering binnen Vervoer en opslag was -25, bij een totale regionale beweging van +55. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 2,41 procent van Groningen en in 2025 op 1,92 procent. Binnen dezelfde regio heeft Autohandel en -reparatie een bijna zo grote telling (110), vanuit 80 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Hoeveel openingen per honderd bestaande vestigingen?
Een tweede CBS-tabel geeft het aantal bestaande vestigingen van Vervoer en opslag op 1 januari 2025: 1.645 in Groningen en 72.485 in Nederland. De oprichtingenstatistiek telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Gedurende 2025 staan respectievelijk 105 en 7.055 van zulke oprichtingen geregistreerd. Per honderd vestigingen aan het begin van het jaar komt dat neer op 6,38 voor Groningen en 9,73 landelijk. Voor een wervingsbrief over openingen is dat een andere maat dan het absolute aantal 105. De verhouding bevat geen individuele kandidaten of contactadressen.
Op 1 januari 2026 staan er 1.645 vestigingen van Vervoer en opslag in Groningen. Het verschil met 1 januari 2025 bedraagt 0 vestigingen. Zet die verandering naast de 105 openingen in Groningen. Ook landelijk wijkt de verandering in de stand (+1.140) af van het aantal oprichtingen (7.055). Verhuizingen, opheffingen en wijzigingen in de registratie kunnen de stand mede beïnvloeden. De twee metingen leveren daardoor geen berekende lijst van stoppers op.
Van Groningen naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Vervoer en opslag in 2025 7.055 oprichtingen; in 2019 waren het er 7.250. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -2,7%, tegenover -19,2% voor Groningen. In absolute aantallen ligt Nederland -195 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Groningen in de nationale reeks gaat van 1,79 naar 1,49 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Vervoer en opslag binnen het regionale totaal van 5.460.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Vervoer en opslag en een beschikbare beginmeting zijn er 10 met een hogere eindstand dan Groningen. De stand van 105 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Drenthe met 90, gevolgd door Zeeland met 120. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 2,12 procent in Overijssel tot 4,57 procent in Noord-Holland. Ter vergelijking staat Groningen op 1,92 procent voor Vervoer en opslag.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Groningen bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Vervoer en opslag (CBS, 2025: 105) en die binnen Autohandel en -reparatie (110). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Groningen, of zou juist Drenthe een logischer gespreksgebied zijn? Voor Vervoer en opslag telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.


