| Meetperiode | Gelderland | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 1.160 | 9.035 |
| 2020 | 1.045 | 8.220 |
| 2021 | 1.045 | 9.135 |
| 2022 | 1.710 | 15.830 |
| 2023 | 2.105 | 15.800 |
| 2024 | 1.385 | 11.120 |
| 2025 | 805 | 6.585 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 425305, PV25.
De meetpunten voor Gelderland
Het verloop in Gelderland begint bij 1.160 in 2019 en bereikt 805 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -115, 0, +665, +395, -720, -580 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Verzorging en welzijn valt tussen 2023 (2.105) en 2024 (1.385). In deze selectie geldt 2025 met 805 als laagste meetpunt, en 2023 met 2.105 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 1.300 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Gelderland.
Hoe verhoudt Verzorging en welzijn zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Gelderland van 21.290 naar 20.030 oprichtingen. De verandering binnen Verzorging en welzijn was -355, bij een totale regionale beweging van -1.260. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 5,45 procent van Gelderland en in 2025 op 4,02 procent. Binnen dezelfde regio heeft IT- en informatiedienstverlening een bijna zo grote telling (780), vanuit 735 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Gelderland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Verzorging en welzijn in 2025 6.585 oprichtingen; in 2019 waren het er 9.035. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -27,1%, tegenover -30,6% voor Gelderland. In absolute aantallen ligt Nederland -2.450 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Gelderland in de nationale reeks gaat van 12,84 naar 12,22 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Verzorging en welzijn binnen het regionale totaal van 20.030.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Verzorging en welzijn en een beschikbare beginmeting zijn er 3 met een hogere eindstand dan Gelderland. De stand van 805 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Noord-Brabant met 825, gevolgd door Utrecht met 635. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 2,44 procent in Noord-Holland tot 4,27 procent in Limburg. Ter vergelijking staat Gelderland op 4,02 procent voor Verzorging en welzijn.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Gelderland bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Verzorging en welzijn (CBS, 2025: 805) en die binnen IT- en informatiedienstverlening (780). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Gelderland, of zou juist Noord-Brabant een logischer gespreksgebied zijn? Voor Verzorging en welzijn telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.




